چهارشنبه, ۵ آبان ۱۴۰۰، ۰۸:۱۵ ب.ظ
نکات و تکنیک رنگ روغن

نکات و تکنیک رنگ روغن

نکات و تکنیک رنگ روغن

برای یادگیری نقاشی با رنگ روغن،شیوه و تکنیک های متفاوتی وجود دارد.بسیاری از هنرمندان ، از یک سبک و روش درکشیدن  اثار خوداستفاده می کنند و سپس ان رابه عنوان  الگو و روش کار خود دنبال می کنند. کشیدن یک مدل نقاشی با روش های مختلف باعث می شود تا شما،با ازمون و خطا های بسیاری رو به رو شوید که این کار به حرفه ای شدن شما در کشیدن نقاشی رنگ روغن، بسیار کمک می کند

ما  قصد داریم با بازگو کردن نکات ، اصول و تکنیک های مربوط به رنگ روغن به شما کمک کنیم تا شما به صورت صحیح و حرفه ای ، زیبایی ها را  به تصویر بکشید.

 

سه اصل مهم در نقاشی رنگ روغن

 

سه اصل مهم در نقاشی رنگ روغن:

در ابتدا به سه اصل از اصول نقاشی رنگ روغن می پردازیم.که رعایت این سه قاعده درحرفه ای بودن اثر شما تاثیر بسیاری دارد.:

1.اصل از کم به زیاد: به صورت مرحله ای و لایه لایه کار خود را پیش ببرید.سعی کنید لایه های جدید را نسبت به لایه های قبلی منعطف تر باشد.

2.اصل غلیظ روی رقیق: لایه های ابتدایی و اولیه باید از رنگ روغن رقیق تر، استفاده شود.اگر بر روی نقاشی ایمپاستو ، رقیق کار کنید،ممکن است نقاشی رنگ روغن شما ترک بخورد.ازرنگ هایی در نقاشی رنگ روغن استفاده کنید که به ارامی خشک می شوند.

3. قاعده سوم نقاشی رنگ روغن: استفاده از رنگ هایی که به آهستگی خشک می شوند .البته هنگام استفاده از این نوع رنگ ها ، باید با کمی زمان داد و سپس مرحله ی بعد را اعمال کرد ،اینکار با شما کمک می کند تا پس از خشک شدن ، بوم نقاشی شما ترک نخورد.

 

ابزار و لوازم مورد استفاده در نقاشی رنگ روغن:

1.قلموها که مهم ترین ابزار،نقاشی رنگ روغن هستند.

نکات و دانستنی های قلمو:

 • مناسب ترین موی حیوانات برای قلمو ، موی گراز است.
 • شکل قلمو و جنس الیف و موی ان ، دو نکته ی اساسی در انتخاب قلمو هستند.
 • قلموهای گرد،صاف که به رنگ روشن و فندوقی هستند،جزء پرکاربرد ترین انهاست.
 • قلموی گرد سری نوک تیز و گرد دارد که برای نقطه گذاری و رسم خطوط باریک مناسب است.
 • برای طرح های گوشه دار مانند مکعب و مستطیل معمولا قلموهای صاف مناسب تر هستند.
 • قلموهای فندنی ، که سر انها بیضی شکل است برای ظرافت  کاری و حرکت های باریک مناسب است.
 • قلمویی با جنس موی سمور، زمانی که تقاشی رنگ روغن ما به ظرافت و لطافت نیاز داشته باشد،بسیار مناسب است زیرا ؛موی گراز  نقوش خشن و ضخیمی برجا می گذارد.
 • برای یک نقاشی رنگ روغن حرفه ایی بهتر است از قلمو هایی با موی مصنوعی استفاده نکنید زیرا موهای طبیعی کیفیت و انعطاف پذیری بهتری دارند و تمیز کردن انها بسیار راحت تر است.

2.بوم پارچه ی کرباس که باید بر روی یک قاب چوبی کشیده شود و قبل از شروع نقاشی ، باید به ان روغن زد.

پارچه کرباس برای نقاشی رنگ روغن کوچک و تمرینی مناسب است

انواع بوم ها و نکات ان:

 • بوم های دست ساز که از نظر هزینه به صرف است ولی نیاز به امکانات و حوصله دارد.
 • بوم های اماده نسبت به بوم های دست ساز ، گران تر هستند و پارچه کرباس انها ، از کیفیت خوبی برخوردار نیست.
 • تخته دستی ، که به صورت اماده می توان تهیه کرد.
 • چوب ، به شرطی که سطحی صاف و یکدست داشته باشد.

3.پالت های رنگ روغن که شکل بیضی و تخم مرغی دارند.که معمولا از جنس چوبی و پلاستیکی هستند.

نکات و دانستی های پالت رنگ روغن:

 • یک فرو رفتگی برای شستن و یک حفره برای به دست گرفتن پالت ،  وجود دارد.
 • اگر قصد استفاده از پالت چوبی دارید بهتر است که از چند هفته قبل تر ان را با روغن بزرک چرب کنید و سپس رنگ کنید تا هنگام استفاده رنگ های روغن به ان جذب نشوند.
 • به غیر از پالت های چوبی و پلاستیکی پالت های کاغذی،سینی های از جنس لعاب و شیشه هم می توانید استفاده کنید.

4.پایه ی نگهدارنده ی بوم یا همان سه پایه: برای نگهداری از بوم به یکپایه و نگهدارنده ی محکم نیاز دارید. که استفاده از سه پایه بسیار مناسب و کاربردی است.

5.جعبه:یک جعبه به اندازه ی وسایل نقاشی خود تهیه کنید و تمامی ابزار و وسایل مرتبط را درون ان قرار دهید.و علاوه بر ان مقداری پارچه،روغن،حلال و یک ظرف شیشه ای برای شست و شوی قلمو ها داشته باشید.

6.کاردکِ پالتِ رنگ روغن: کاردک برای استفاده از رنگ بر روی سطح بوم و مخلوط رنگ ها بر روی پالت استفاه می شود.

که می توان با ان یک لایه بافتدار از رنگ را بر روی بوم ، پیاده کرد.

 

چند توصیه و نکته برای کشیدن نقاشی رنگ روغن،این نکات را به خوبی به خاطر بسپارید:

 • بهتر است نقاشی خود را ، بر روی پس زمینه بکشید تا رنگ سفید بوم !
 • رنگ ها را به اندازه ترکیب کنید زیرا غیر این صورت  رنگ های شما شفافیت و کیفیت اولیه ی خود را ندارند.
 • از رنگ ها به مقدار نیاز خارج کنید و بر روی پالت قرار دهید و همچنین محدوده ی رنگ ها را بر روی پالت مشخص کنید تا رنگ ها با یک دیگر ترکیب نشوند.
 • همواره در کنار وسایل خود برای رقیق کردن رنگ ها و تمیز کردن قلموها، دو ظرف  مجزاحلال داشته باشید.

تکنیک های مهم  برای نقاشی رنگ روغن:

1.یکی ازتکنیک ها و اصطلاحات در نقاشی رنگ روغن آلا پریما "alla prima" یک اصطلاح ایتالیایی است.که به معنی قرار دادن رنگ به طور مستقیم بر روی بوم نقاشی می باشد که در این تکنیک رنگ زیر ساز و رنگ زمینه وجود ندارد.در این صورت نسبت به نقاشی هایی که پس زمینه دارند زود تر خشک می شود و اینگونه زمان کمتری به نسبت می گیرند.

2.در تکلینکِایمپاستو "Impasto" رنگ زمینه بسیار مهم است و با کاردک یا قلمو یک لایه رنگ به بوم میزنند.

3.کاردک نقاشی: استفاده از قلمو و عدم تلسط کافی بر ان ممکن است مشکل ساز شود اما زمانی که از کاردک استفاده میکنید می توان راحت با رنگ ها بازی کنید تا طرح مورد نظر خود را بوجود اورید.

4.رنگ زمینه : لایه های بعدی خود را با کنتراست کمتر از لایه ی رنگ زمینه استفاده کنید. به این صورت که از رنگ های که با هم تضاد دارنداستفاده کنید.

5.زیر سازی  یا “underpainting” در ابتدای نقاشی خود را با یک لایه رنگ نازک ، اغاز کنید تا با سرعت بیشتری خشک شود. این کار را باید از ابتدا و قبل از اضافه کردن سایر جزئیات و رنگ های اصلی انجام داد.

6.پولیش:یک مایع است کهبه نقاشی شما شفافیت و جذابیت خاصی می دهد که معمولا به صورت اسپری می توان تهیه کرد. در پایان نقاشی و پس از خشک شدن ، می توانید از پولیش استفاده کنید .

7. ایجاد عمق یا “scumbling” به نقاشی خود با توجه به سلیقه ی خود عمق دهید که معمولا این کار به صورت خطی انجام می شود.برای کمتر به چشم امدن لایه ی قبلی ، یک لایه از رنگ را بر روی لایه ی قبلی که خشک یا کمی خشک شده قرار دهید.علاوه بر این شما می توانید به صورت نقطه ای و خالدار نیز به نقاشی خود عمق دهید و رنگ و نقشی متفاوت ایجاد کنید

8.قلموی خشک یا " Drybrush" با یک قلموی خشک می توانید مقداری رنگ یر روی سطح نقاشی بکشید.

 

نکات قابل توجه در خصوص سلامتی شما و رنگ روغن:

 • رنگ دانه های سنتی رنگ روغن حاوی موادد خطر ناک مانند سرب،کادمیوم،کبالت و ... می باشند.
 • یکسری از رنگ های ، رنگ روغن که بر روی انها از عبارت CL (برجسب توجه) و ACMI حک شده ACMI  به معنای  موسسه ی هنر و خلاقیت است.که باید با احتیاط مورد استفاده قرار بگیرند.
 • تربانتین و الکل های معدنی ، حلال هایی هستند که در هنگام نقاشی رنگ روغن به کارتان می اید ولی این حلال ها در فضاهای بسته تبخیر می شوند. به همین علت از استفاده کردن در محیط های بسته که تهویه ی مناسب ندارند،پرهیز کنید.و از قرار دادن در نزدیکی گرما و شعله ویا سیگار خودداری کنید چرا که موجب اتش و اتش سوزی می شود.
 • زمانی که از اسپری های رنگ استفاده می کنید ترجیحا در محلی را انتخاب کنید که هوا رد و بدل شود و تهویه ی هوا مناسب باشد.بهتر از هنگام استفاده از اسپری،از ماسک استفاده کنید.

 

جلا دادن نقاشی های رنگ روغن:

در مرحله ی نهایی و پس از خشک شدن کامل نقاشی رنگ روغن برای حفاظت از اثر،از جلا استفاده می کنند.و برای این کار دو نکته زیر را به یاد بسپارید.

 • پس از اتمام و خشک شدن سطحی نقاشی ،اقدام به جلا دادن نقاشی نکنید.زیرا رقیق ترین نقاشی های رنگ روغن شش ماه زمان می برد تا به صورت کامل خشک شوند.
 • از جلا دهنده ها به عنوان ماده ی زیر ساز و پایه استفاده نکنید این کار باعث اسیب رسیدن و کنده شدن رنگ ها می شود.

مراحل جلا کاری نقاشی رنگ روغن:

1.برای این کار از یک قلموی مسطح و پهن که نرم و فشرده است استفاده کنید.

2.نقاشی که قرار ان از جلا دهنده ی بر روی ان استفاده کنید.ان را در یک میز صاف و بدون شیب قرار دهید و سپس شروع کنید.

3.جلا دهنده را به صورت لایه ای بسیار نازک بر روی کار با قلمو بزنید این کار را تا سه بار انجام دهید.

4.دقت داشته باشید که اگر جلا دهنده ی شما رقیق شده باشد ممکن پس حباب هایی بر روی نقاشی شما پدیدار شود.و در صورت مشاهده حباب  ، سریعا ان قسمت را با قلمو یکدست کنید.

5.اگر قسمتی از نقاشی را جلا دهنده زدید و رها کردید تا زمان خشک شدن مجدد به ان قسمت برنگردید لین کار باعث کدر شدن و تیرگی ان قسمت می شود.

6.در انتهای جلا کاری ، برای محافظ از نقاشی و نشستن گرد و غبار بر روی اثر ، یک محافظ از چنس پلاستیک به عنوان سایبان قرار دهید.

اموزش نقاشی رنگ روغن :

برای اموزش نقاشی با رنگ روغن شیوه های مختلفی وجود دارد.ما در اینجا یک روش و متد بسیار کار امد و اصولی را برای شما اموزش می دهیم:

در ابتدا به شما پیشنهاد می شود که برای شروع کار از یک بوم کوچک و رنگ سیاه و سفید استفاده کنید و پس از انجام چند تمرین می توانید از رنگ سری چون ابی به عنوان رنگ سوم استفاده کنید و چند نقاشی تمرینی با این سه رنگ داشته باشید.

در مرحله ی دوم باید همین تمرین را با اضافه کردن یک رنگ گرم به رنگ های قبلی انجام دهید.رنگ های گرم نسبت به رنگ های سرد پوشانندگی کمتری دارند و این امر ممکن است،کار شما را کمی سخت کند.

 • مناسب ترین تمرین برای این قسمت نقاشی رنگ روغن چند قشری می باشد.

درمرحله ی بعد با ترکیب رنگ ها ، رنگ ها ی سرد و گرم را پیدا کنید و سپس با کپی برداری نقاشی خود را شروع کنید و پس از کسب تجربه و مهارت های کافی از مدل های های خود را از طبیعت و پیرامون خود انتخاب کنید.

همانطور که گفته شد ، در ابتدا و برای شروع  سعی کنید از مدل و نقاشی ها در ابعاد و اندازه های کوچک شروع کنید. این روش به شما کمک میکند تا در زمان کوتاه تکنیک های مخلتف را تجربه نمایید.برای این کار میتوانید ی بوم هایی با ابعاد 25*25 خریداری کنید همچنین می توانید ؛ مقوا و یا جسو تهیه کنید و سپس نقاشی رنگ روغن را شروع نمایید.

رنگ روغن: نکته ای که بسیار حائز اهمیت است .عدم استفاده از رنگ روغن هایی است که بر روی انها عبارت “LEVEL STUDENT”ذکر شده است.در برخی از کلاس های اموزشی هنجویان را به خریدن رنگ روغن هایی با قیمت کمتر سوق می دهند.که باعث می شود تا هنرجو از رنگهای با کیفیت پایین استفاده کنند. در حالی که اینکار باعث می شود که هنر جو نکات و تکنیک های رنگ روغن را به خوبی درک نکند و ممکن است به علت خوب نبودن نتیجه کار،اعتماد به نفس شما درکشیدن نقاشی اسیب ببیند.پس سعی کنید با در نظر گرفتن هزینه ها ، تا جایی که مقدوراست.از رنگ روغن های با کیفیت استفاده کنید تا با رنگ هایی با بیگمنت بالا ، به صورت حرفه ای نکات و تکنیک ها را دریابید.

قلمو: قلمو ها نیز مانند رنگ ها اهمیت دارند که از چه مرغوبیت و کیفیتی برخوردار باشند. در ابتدا با توجه به حجم نقاشی خود ، چند قلمو با کاربرد های مختلف تهیه کنید.قلمو هایی با موی طبیعی برای کار با رنگ روغن بسیار مناسب است و از انها جهت استفاده از رنگ های اکریلیک مناسب نمی باشد.

پرایمر: سعی کنی که از پرایمر ها در نقاشی رنگ روغن خود استفاده کنید.پرایمر مواد اولیه ای است که در ابتدا سطح بوم را با ان می پوشانند که این کار از نشت مواد اسیدی که جز مواد تشکیل دهنده ی رنگ هاست ، جلوگیری می کند.

 • استفاده از پرایمر بر بوم هایی که قرار است سبک های رئالیستی  بر ان نقش ببندد،باعث سرعت و سهولت در روند نقاشی می شود.و نتیجه کار ظریف تر و زیباتر خواهد شد.

توصیه ی ما به شما:

برای شروع و تمرین برای اموزش سیاه قلم،لازم نیست که از تمامی رنگ ها استفاده کنید. در ابتدا کار خود را به صورت تک رنگ یا "مونوکروم" شروع کنید.

شستن قلموها : کار شما با پایان نقاشی تمام نمی شود،در پیان کار باید قلمو ها و پالت رنگ خود را تمیز کنید. پیشنهاد می شود که برای تمیز کردن قلموها انها را با اب ولرم و صابون بشویید و این کار را تا زمانی انجام دهید که هیچ رنگی بر قلمو ها نماند.و سپس انها را بر روی پارچه و یا حوصله قرار دهید این کار از اسیب دیدن موهای قلموها جلوگیری می کند.

اموزش نگهداری از تابلو های نقاشی

اگر به نقاشی هایی که بر روی دیوار ها نصب شده ، توجه کنید . متوجه می شوید که بر روی برخی از انها الودگی و گرد نشسته و برخی دیگر اسیب دیده و رنگ پریده هستند.جهت پیشگیری از این اتفاق راه کار های وجود دارد و این توصیه برای افرادی که علاقه مند به تابلو و نقاشی هستند و کلکسیون های نقاشی دارند بسیار توصیه می شود.

 • سعی کنید تابلو ها از الودگی دور نگهدارید.این کار از پاکسازی الودگی و کثیفی ها بسیار راحت تر است.
 • ورنی گذلری تابلو ها : قبل از شروع این کار محیطی مناسب که به دور از گرد و غبار و الودگی هست انتخاب کنید.دقت کنید که در هنگام ورنی گذاری اگر الودگی وجود داشته باشد ، پس از اتمام کار تمیز کردن ان غیر ممکن خواهد بود.این کار باعث می شود تا سظح نقاشی شما هیچ خط و خشی وجود نداشته باشد و سطح ان را صاف،یک دست و صیقلی شود.
 • بیشتر نقاشی ها با نور مخصوصا نور خورشید اسیب می بینند.پس بهتر است یک محیط مناسب برای ان در نظر بگیرید.
 • نقاشی های رنگ روغن در مقابل رطوبت و حرارت مقاوم نیستند بلکه بسیار اسیب پذیرند. در نتیجه مکان هایی که دارای این شرلیط می باشند مکان مناسبی برای نگهداری تابلوها نمی باشند.مانند انباری ها و زیر زمین.البته دستگاه های ضد رطوبت می تواند به شما کمک زیادی بکند.
 • از قاب و شیشه نیز می توانید جهت محفاظت از نقاشی خود استفاده کنید
 • سیگار کشیدن در محلی که تابلو های شما وجود دارد،میتواند صدماتی جدی با تابلوها وارد کند.
 • هنگام تمیز کردن تابلو های خود توجه داشته باشید که اثر تابلوی شما گرانقیمت و اصیل است،این کار را به یک شخص کاردان و حرفه ای بسپارید که بتواند به خوبی مرمت سازی کند.
 • برای تمیز کردن تابلوها از اب استفاده نکنید.این کار سبب ایجاد رطوبت و تغییر سایز بافتهای زیر کار می شود.
 • مناسب ترین راه برای تمیز کردن تابلوها استفاده از یک قلموی تمیز است که بتوان به واسطه ی ان گرد و غبار ها را برداشت.ممکن است این پروسه ، ساعت ها زمان ببرد بنابراین با دقت و شکیبایی این کار را انجام بدهید.

نظرات (۰)

فرم ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

دیگر موضواعات

آخرين نظرات

تصاوير منتخب 3

فروشگاه و گالری هنری خاوران

بزرگترین فروشگاه ، گالری هنری و صنایع دستی استان خراسان جنوبی

اطلاعات سايت